19. října 2015
Víte, co jsou RFID identifikátory a jaké jsou na trhu dostupné typy? Poradíme vám s výběrem vhodného standardu pro komunikaci mezi identifikátorem a čtečkou na vašem projektu.
Většina moderních přístupových systémů používá jako „identifikátory“ různé RFID (Radio Frequency Identification) karty a klíčenky, které jsou ve vlastnictví uživatele a poskytují mu přístup do zabezpečených oblastí. Oproti dříve používaným plastovým kartám s viditelným magnetickým proužkem mají RFID karty / klíčenky se zalitým čipem a anténou následující výhody:
Úkolem RFID identifikátoru je uschovat ve vhodné formě tenký mikročip s anténou. Nejběžnějšími typy takového produktu je plastová ISO karta velikosti kreditní karty a klíčenka s otvorem či kroužkem pro přidání na svazek klíčů. Klíčenky obecně poskytují díky menší anténě kratší čtecí dosah, vše se odehrává v řádu jednotek centimetrů.
RFID koncept, původně vyvinutý pro identifikaci spojeneckých letadel během druhé světové války, byl pro komerční aplikace poprvé adaptován v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století. Od té doby se rozvinula řada standardů, které se snažily reflektovat aktuální potřeby RFID aplikací. Jednalo se například o označování produktů i zvířat, vydávání předplacených karet, a v neposlední řadě také využití v přístupových systémech.
Obrovská řada různých standardů v oblasti RFID však také vedla k nutnosti určité unifikace, tj. zeštíhlení tehdejší nabídky standardů na ty nejvíce vhodné pro přístupové systémy. Přestože vznikly standardy pro nejběžnější identifikátory, nadále se objevoval určitý stupeň uzpůsobení dle potřeb významných zákazníků a jejich projektů. V základu se však dá hovořit o dvou velkých skupinách identifikátorů používaných v přístupových systémech:
Společnost Paxton Access má v nabídce desítky různých čteček, které se vzájemně odlišují jak designem (v nabídce je například klasická plastová čtečka i čtečka s LCD displejem ), tak samotným mechanismem čtení, který dovede číst různé standardy. Nízkofrekvenční čtečky Paxton si poradí se standardy EM-Marine , HiTag II, HID Prox, vysokofrekvenční pak s Mifare či Mifare DESFire. Podle těchto standardů si příslušné čtečky vyměňují s identifikátory potřebné identifikační informace.
Důležité: Pokud hledáte nejvhodnější standard pro komunikaci mezi identifikátorem a čtečkou na novém projektu, je klíčové znát požadovanou míru bezpečnosti a dostupný finanční rámec. Vysokofrekvenční identifikátory a čtečky poskytují vyšší úroveň bezpečnosti než nízkofrekvenční řešení, to však zase dominuje nižší cenou. Na stávajícím projektu je naopak klíčové znát informace o aktuálně používaných identifikátorech tak, aby doplňované řešení přístupového systému bylo plně kompatibilní.
Budeme rádi, pokud ve svém projektu zvážíte systém Paxton jako komplexní řešení pro monitoring pohybu osob v objektu. Pro konzultaci vašeho projektu nás neváhejte kdykoli kontaktovat.
Chcete být informováni o zajímavostech a novinkách v oboru bezpečnostních technologií? S naším newsletterem vám nic neunikne.
Net2 plus nyní s jednodušší instalací
Společnost Paxton se v minulém roce rozhodla nejen pro změnu vzhledu obalů svých produktů, ale i pro úpravu vnitřní části řídící jednotky Net2 plus. Podívejte se, k jaké změně došlo.
Paxton slaví 30 let na trhu. Víte, co vedlo k jeho založení?
Společnost Paxton slaví v letošním roce 30 let od svého vzniku, a proto majitel společnosti Tony Ratcliffe představil důležité historické milníky této společnosti. Víte, jaké nečekané důvody vedly k založení této společnosti a jaké další události potkaly Paxton na jeho dlouhé cestě?
Proč zvolit přístupový systém Paxton?
Společnost Paxton nabízí zcela jedinečné pojetí autonomního přístupového systému. Ten je koncipován s důrazem na jednoduchost a rychlost instalace a oživení. Jaké jsou jeho další přednosti?